DATUM

2017

08 okt -17

17 sep

11 juni-17

20-april-17

25-mars-17

11-feb-17

3-feb-17

2016

11-dec-16

24-nov-16

23-okt-16

12-okt-16

12-okt-16

19-juni-16

05-april-16

09-mar-16

19-feb-16

19-feb-16

06-feb-16

24-jan-16

2015

15-nov-15

22-okt-15

10-okt-15

16-sep-15

24-juli-15

13-juni-15

18-april-15

25-mar-15

21-mar-15

08-feb-15

2014

27-nov-14

15-nov-14

17-sep-14

12-sep-14

24-jul-14

08-jun-14

26-mar-14

15-feb-14

24-jan-14

2013

27-okt-3 nov

23-okt-13

11-sep-13

26-28 jul -13

16-jun-13

17-apr-13

31-mar-13

20-mar-13

23-jan-13

2012

28-nov-12

21-nov-12

25-okt-12

19-okt-12

14-okt-12

22-sep-12

29-jul-12

28-jul-12

16-jun-12

17-maj-12

19-apr-12

18-apr-12

11-mar-12

07-feb-12

25-jan-12

2011

29-okt-11

02-okt-11

16-sep-11

30-jul-11

30-mar-11

11-mar-11

06-mar-11

20-jan-11

2010

11-dec-10

14-nov-10

22-okt-10

22-sep-10

10-jun-10

12-mar-10

24-feb-10

29-jan-10

2009

28-nov-09

05-nov-09

01-apr-09

10-jun-09

01-apr-09

13-mar-09

11-feb-09

2008

12-nov-08

14-okt-08

17-sep-08

24-maj-08

02-apr-08

12-mar-08

2007

14-nov-07

30-okt-07

30-sep-07

11-apr-07

23-mar-07

18-feb-07

2006

03-dec-06

19-nov-06

21-okt-06

23-sep-06

08-apr-06

24-mar-06

15-feb-06

27-jan-06

2005

17-dec-05

13-nov-05

21-okt-05

13-aug-05

06-aug-05

28-apr-05

10-apr-05

09-apr-05

09-apr-05

18-mar-05

2004

24-nov-04

27-okt-04

24-sep-04

13-aug-04

14-jul-04

23-apr-04

26-mar-04

20-feb-04

2003

26-nov-03

24-okt-03

28-sep-03

09-aug-03

02-apr-03

02-mar-03

14-feb-03

2002

28-dec-02

10-nov-02

22-nov-02

12-sep-02

09-aug-02

28-jul-02

8-12 maj 02

22-mar-02

15-feb-02

18-jan-02

2001

19-okt-01

02-sep-01

02-sep-01

18-aug-01

18-aug-01

03-maj-01

09-mar-01

02-feb-01

2000

10-nov-00

13-okt-00

24-sep-00

11-aug-00

06-aug-00

28-apr-00

09-apr-00

05-feb-00

1999

23-nov-99

19-nov-99

15-okt-99

30-sep-99

06-aug-99

16-jul-99

07-maj-99

11-apr-99

13-mar-99

23-jan-99

1998

05-dec-98

20-nov-98

28-sep-98

08-aug-98

25-jul-98

20-feb-98

27-mar-98

25-jan-98

09-jan-98

1997

03-dec-97

24-okt-97

04-aug-07

04-maj-97

06-mar-97

11-feb-97

04-jan-97

1996

21-nov-96

01-nov-96

12-okt-96

28-sep-96

08-sep-96

08-mar-96

18-feb-96

01-feb-96

06-jan-96

1995

16-nov-95

21-okt-95

13-okt-95

14-jun-95

12-jun-95

11-jun-95

24-mar-95

24-feb-95

27-jan-95

14-jan-95

1994

19-nov-94

30-okt-94

15-apr-94

18-mar-94

25-feb-94

27-jan-94

1993

21-nov-93

07-nov-93

29-okt-93

10-okt-93

09-okt-93

22-aug-93

21-aug-93

20-aug-93

23-maj-93

21-mar-93

10-mar-93

12-feb-93

1992

20-nov-92

13-nov-92

23-okt-92

14-okt-92

25-sep-92

22-aug-92

21-aug-92

20-aug-92

20-jun-92

12-jun-92

10-jun-92

09-jun-92

08-jun-92

06-jun-92

18-maj-92

14-mar-92

06-mar-92

14-feb-92

05-feb-92

1991

24-nov-91

08-nov-91

19-okt-91

27-sep-91

23-sep-91

05-apr-91

13-feb-91

08-feb-91

02-feb-91

18-jan-91

1990

08-dec-90

08-nov-90

03-nov-90

19-okt-90

12-okt-90

15-sep-90

16-jun-90

14-jun-90

12-jun-90

10-jun-90

05-maj-90

23-apr-90

05-apr-90

22-mar-90

18-feb-90

03-feb-90

1989

22-nov-89

14-nov-89

27-okt-89

19-okt-89

15-sep-89

18-mar-89

08-mar-89

04-feb-89

17-jan-89

1988

03-dec-88

19-nov-88

08-mar-88

1987

14-nov-87

01-okt-87

20-apr-87

08-apr-87

18-jan-87

17-jan-87

 

LOKAL

 

Hanebo förs.hem

Bollnäs kulturhus

Segersta kyrka

Kilafors förs.hem

Kilafors förs.hem

Kilafors Biografteater

Hanebo förs.hem

 

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Kilafors Biografteater

Kilafors Biografteater

Segersta kyrka

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Biografteatern

Hanebo kyrka

Kilafors Biografteater

 

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Segersta kyrka

Kilafors Biografteater

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

Hanebo förs.hem

 

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Bollnäs kulturhus

Kilafors Biografteater

Loses, Gustavsfors

Hanebo kyrka

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

 

Kilafors Biografteater

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Loses

Segersta kyrka

Hanebo förs.hem

Kilafors Biografteater

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

 

Hanebo förs.hem

Kilafors Biografteater

Hanebo förs.hem

Kilafors Biografteater

Hanebo kyrka

Hanebo förs.hem

Loses

Loses

Hanebo förs.hem

Kilafors Biografteater

Kilafors Biografteater

Kilafors Biografteater

Kilafors Biografteater

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

 

Kilafors Biografteater

Bollnäs Kulturhus

Hanebo förs.hem

Loses

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Kulturhuset Bollnäs

Hanebo förs.hem

 

Kilafors biografteater

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

 

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Biografteatern, Kilafors

Biografteatern, Kilafors

Hanebo förs.hem

 

Hanebo förs.hem

Bollnäs folkhögskola

Hanebo kyrka

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

Hanebo förs.hem

 

Hanebo förs.hem

Biografteatern, Kilafors

Bollnäs folkhögskola

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Haneborg, Kilafors

 

Hanebo kyrka

Folkets Hus, Bollnäs

Hanebo förs.hem

Kilafors Herrgård

Hå Ordenshus

Hanebo förs.hem

Biografteatern, Kilafors

Hanebo förs.hem

 

Operan

Bollnäs Folkhögskola

Hanebo förs.hem

Hällbo Kapell

Dalhalla

Folkets Hus, Bollnäs

Bergsrum, Sofia

Operan

Hanebo kyrka

Biografteatern, Kilafors

 

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Folkets Hus, Bollnäs

Dalhalla

Hällbo Kapell

Hanebo förs.hem

Hå Ordenshus

Hanebo förs.hem

 

Bollnäs Folkhögskola

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Dalhalla

Hå Ordenshus

Mattsmyra kapell, buss

Biografteatern, Kilafors

 

Hällbo Kapell

Baptistkyrkan, Söderhamn

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Dalhalla

Hå Ordenshus

Helsingforsresa

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

Hå Ordenshus

 

Hanebo förs.hem

Bollnäs Folkhögskola

Haneborg, Kilafors

Dalhalla

Svabensverk

Operan, Nalen mm

Hanebo förs.hem

Hanebo förs.hem

 

Kilafors Herrgård

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

Dalhalla

Hällbo kapell

Hanebo förs.hem

Haneborg, Kilafors

Hanebo kyrka

 

Pub Tranan, Bollnäs

Hanebo förs.hem

Odenskolan

Gävle Teater

Dalhalla

Hällbo kapell

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

Hå Ordenshus

Kilafors sporthall

 

Bollnäs kyrka

Biografteatern, Kilafors

Segersta kyrka

Norrlandsp. Toppstugan

Hällbo kapell

Hå Ordenshus

Hanebo förs.hem

Bollnäs Folkhögskola

Bergvallhallen Heden

 

Hanebo förs.hem

Segersta kyrka

Hällbo kapell

Kilafors sporthall

Bollnäs Folkhögskola

Hanebo förs.hem

Kilafors Herrgård

 

Hanebo förs.hem

Bollnäs Folkhögskola

Bollnäs sporthall

Hanebo förs.hem

Hanebo kyrka

Bergvallhallen Heden

Kilafors Herrgård

Hanebo förs.hem

Haneborg, Kilafors

 

Bollnäs Folkhögskola

Hå Ordenshus

Bollnäs Folkhögskola

Bergvallhallen Heden

Bergvallhallen Heden

Hanebo förs.hem

Hå Ordenshus

Hå Ordenshus

Segersta kyrka

Hå Ordenshus

 

Hanebo kyrka

Hanebo förs.hem

Kilafors Herrgård

Bergvallhallen Heden

Hanebo förs.hem

Bergvallhallen Heden

 

Hå Ordenshus

Kilafors Herrgård

Hå Ordenshus

Ovanhedens bygdegård

Segersta kyrka

Bollnäs sporthall

Bollnäs kyrka

Hå Ordenshus

Teatern Gävle

Haneborg, Kilafors

Hanebo kyrka

Kilafors Herrgård

 

Segersta kyrka

Hå Ordenshus

Hanebo förs.hem

Rengsjö IOGT

Hå Ordenshus

Bollnäs sporthall

Bollnäs kyrka

Hå Ordenshus

Bollnäs sporthall

Rengsjö kyrka

Hå Ordenshus

Renshammar

Hå Ordenshus

Kilafors Herrgård

Kilafors Herrgård

Hå Ordenshus

Kilafors Herrgård

Kilafors Herrgård

Haneborg, Kilafors

 

Hå Ordenshus

Hanebo förs.hem

Hå Ordenshus

Kilafors Herrgård

Bollnäs folkhögskola

Hanebo fors.hem

Bollnäs folkhögskola

Bollnäs fors.hem

Hå Ordenshus

Bollnäs folkhögskola

 

Hå Ordenshus

Bollnäs folkhögskola

Hå Ordenshus

Bollnäs förs.hem

Kilafors Herrgård

Hanebo för.hem

Hanebo kyrka

Bollnäs folkhögskola

Bollnäs missionskyrka

Kilafors Herrgård

Teatern Gävle

Bollnäs folkhögskola

Bollnäs folkhögskola

Kilafors Herrgård

Hå Ordenshus

Hå Ordenshus

 

Bollnäs folkhögskola

Hå Ordenshus

Kilafors Herrgård

Bollnäs folkhögskola

Kilafors Herrgård

Hå Ordenshus

Kilafors Herrgård

Kilafors Herrgård

Kilafors Herrgård

 

Hå Ordenshus

Hanebo kyrka

Kilafors Herrgård

 

Kilafors Herrgård

Hanebo kyrka

Bolnäs Folkets hus

Bollnäs Pingstkyrka

Kilafors Herrgård

Kilafors Herrgård

 

GENRE

 

Musikalisk föreställning

Brasskvintett

"Musik vid Ljusnan"

Kammarmusik

Kammarmusik

Opera

Kammarmusik

 

Dragspel och fiol

Kammarmusik

Kammarmusik

Skolkonsert

Slagverkskonsert

"Musik vid Ljusnan"

Kammarmusik

Pianoafton

Kammarmusik

Skolkonsert

Kammarmusik

Balett

 

Blandmusik

Kammarmusikprogram

Visafton

Kammarmusik

Världsmusik

"Musik vid Ljusnan"

Saxofonkonsert

Kammarmusik

Slagverkskonsert

Pianokonsert

 

Kammarmusik

Nyckelharpa

Saxofonkonsert

Gitarr och Trumpet

Opera

Kör

Kammarmusik

Kammarmusik

Kammarmusik

 

Filmfest

Kammarmusik

Kammarmusik

Opera

Jazzkonsert

Kammarmusik

Balett

Kammarmusik

Kammarmusik

 

Kammarmusik

Visafton

Kammarmusik

Opera

Kör

Kammarmusik

Opera

Opera

Kammarmusik

Opera

Skolkonsert

Slagverkskonsert

Balett

Kammarmusik

Pianoafton

 

Visafton

Opera

Kammarmusik

Opera

Kammarmusik

Kammarmusik

Pianokonsert

Pianoafton

 

Blåsarkvintett

Kammarmusik

Kammarmusik

Saxofon och cello

Sång och dragspel

Kammarmusik

Blockflöjtskvartett

Medeltida kyrkomu.

 

Gitarrafton

Kammarmusik

Klarinett, piano

Pianotrio

Slagverksensemble

Blåsarkvintett

Pianoafton

 

Renässansmusik

Gitarrafton

Kammarmusik

Blandprogram

Kammarmusik

Kammarmusik

 

Kammarmusik

Blandprogram

Blandprogram

Cello piano

Stråkkvartett

Pianoafton

 

Orgelafton

W. Lind-konsert

Romanser

Blandkonsert

Musikteater

Sång gitarr

Kammarmusik

Pianoafton

 

Operaresa

Slagverk

Stråktrio

Saxofon, piano

Operaresa

Symfoniorkester

Operaresa

Operaresa

Kör

Klarinettsolo

 

Stråkkvartett

Pianotrio

Romanser

Operaresa

Saxofon, piano

Violin piano

Operasånger

Pianoafton

 

Flöjt horn piano

Cello piano

Pianoafton

Operaresa

Sång gitarr cello

Kammarmusik

Saxofoner, slagverk

 

Flöjt

Kammarmusik

Violin piano

Flöjt recitation

Operaresa

Pianoafton

Opera mm

Sång gitarr

Sång piano

Musik-kafé

 

Pianoafton

Medeltidsmusik

Pianoduo

Operaresa

Medeltidsmusik

Operaresa

Pianoafton

Operasånger

 

Cello

Sång piano, mim

Jazz kör

Operaresa

Stråktrio

Cello gitarr

Kör

Sacred Concert

 

Stråkkvartett

Litterär fantasi

Diplomander

Operaresa

Operaresa

Violin gitarr

Horn, harpa

Orgelafton

Musik-kafé

Operakonsert

 

Kammarorkester

Renässans

Ravel-program

Klarinett, git, bas

Violin gitarr

Folkmusik

Barockafton

Pianoafton

Kör

 

Flöjt piano

Sång klar piano

Violin gitarr

Kör

Trombon / Piano

Stråkkvartett

Gitarrmusik

 

Gitarrmusik

Cello / Piano

Symfonikonsert

Accordeon

Orgelafton

Kammarmusik

Romansafton

Blockflöjt Gitarr

Vokalgrupp

 

Gitarrmusik

Folklore

Pianoafton

Opera

Opera

Stråkkvartett

Pianoafton

Sång

Kammarorkester

Musik-kafé

 

Blåsensemble

Stråkkvartett

Gitarrmusik

Pianoafton

Stråkkvartett

Oboe, piano

 

Folklore

Stråktrio

Vokalgrupp

Musik-kafé

Minneskonsert

Pianokonserter

Klarinett och piano

Kammarmusik

Operaresa

Kör

Stråkkvartett

Stråkkvartett

 

Vokalgrupp

Folklore

Kammarmusik

Folklore

Poesi Musik

Pianokonsert

Klarinett Piano

Kammarmusik

Symfoniorkester

Kammarmusik

Pianoafton

Blockfjöjt, gitarr

Opera

Violin gitarr

Kammarmusik

Saxofonkvartett

Sång Blås Piano

Pianotrio

Kör

 

Poesi / Visor

Stråkkvartett

Blandprogram

Pianoafton

Folklore

Stråkkvartett

Modern Musik

Blåsgrupp

Vokalgrupp

Cello / Piano

 

Folklore

Trombon / Piano

Pianoafton

Kammarorkester

Stråkkvartett

Kammarmusik

Orgelafton

Kammarmusik

Gitarrmusik

Kammarmusik

Operaresa

Poesi Musik

Piano / mod

Pianoafton

Folklore

Vokalgrupp

 

Improviser

Visor mm

Cello / Piano

Blås / mod

Pianoafton

Vokalgrupp

Stråk-kvartett

Blockflöjt Piano

Flöjt Gitarr

 

Pianoafton

Jazzmässa

Medeltidsmusik

 

Visor mm

Gospelkonsert

Pianoafton

Slagverkskonsert

Kammarkonsert

Serenadkonsert

 

ARTIST

 

"En hyllning till Karin Boye" - Anita Wall, Lina Nyberg, The Gothenburg Combo

Stockholm Chamber Brass - Solist: Lars Karlin - trombon

"Livet i sin sommar" - Monica Andersdotter, Forsbacka kammarkör.

"I huvudet på Hoffman" - Peter Friis Johansson.

META 4 - Antti Tikkanen, Minna Pensola, Atte Kilpeläinen, Tomas Djupsjöbacka

GLADA ÄNKAN - Elin Rombo. Henrik Dorsin, Jeremy Carpenter.

Asuka Nakamura, Friedrike Hulman, Sebastian Stevensson.

 

Bröderna Bertilsson - Per-Olov, Lars Ove.

Trio Elkjär, Park och Stern - Ann Elkjär, Hee-Won Park, Johan Stern.

Trio con Brio - Jens Elvekjær,Soo-Jin Hong,Soo-Kyung Hong.

GONG Ung & Lovande - M. Sjökvist, J. Söderholm, P. Hedbom, F. Klingfors

GONG

"Musik vid Ljusnan" - GE-klaven, Hannah Körner, Markus Pettersson.

Paradiso Musicale-D.Laurin,R.Roknic, A.Paradiso,M.Yamahiro.

Olli Mustonen

Vindla String Quartet-S Jansson,C Karpinska,E Nygren,G Holmqvist,HHagström

Vindla String Quartet

Medeltida musik - Schola Gothia och Lisen Rylander Löve

"Så tuktas en argbigga" - Digital föreställning

 

Triorum - Krister Andersson, Nils Palm, Göran Berencreutz.

Dagen svalnar - Stina Ekblad, David Härenstam, Lauri Antila, Peter Fridholm.

Visor som berör - Karin Hans-Ers, Joakim Simonsson

Winterreise - Johannes Held, Daniel Beskow

Naim Kassis - piano, Nabil Kassis - kanoun

Rigmor och Christina Gustafsson, Mathias Algotsson, Svante Söderqvist.

Rollin`Phones - Olle Persson

ReCorda - N. Söderberg, F. Bromander, J. Nyman, K. West.

Daniel Saur och SHOF

Christian Ihle Hadland

 

Pianotrio - Andreas Brantelid, Nils-Erik Sparf, Staffan Scheja

Peter "Puma" Hedlund

Mi-Bémol Orkestra

Sabina Agnas och Urban Agnas

Hoffmans äventyr

Sofia Vokalensemble - dir. Bengt Ollén

Bach Cellosviter - Jakob Koranyi

“Beautiful Insanities” - Emil Jonasson, Peter Friis Johansson

"Italiensk passion och tysk ordning" - P. Gross, B. Åberg, Le Agnani.

 

"Traviata" och Musikfilm, Monica Zetterlund och Liberace.

Elias String Quartet - Sara Bitlloch, Donald Grant, M. Saving, Marie Bitlloch.

Mästarmöte - Svante Henryson, Cecilia Zilliacus

Trollflöjten - Opera Vox, Märit Bergvall.

Jazz vid Ljusnan - L. Swanberg, L. Lindblom, J. Simonsson, S. Söderqvist

Vlach-kvartetten - Jana Vlachova, Karel Stadtherr, Jïri Kabát, M. Ericsson.

"Esmeralda" - Digital föreställning

Trio Nova - Klara Hellgren, Kaiti Raitinen, Terés Löf.

"Fotspår" - Haga Duo. Sareidah Hildebrand, Joakim Lundström.

 

"Ensamhetens ljuvhet" - Magnus Andersson, Martin Brice, Rohan de Saram.

Underfundiga visor - Jeja Sundström, Stephan Lindstein, Magnus Marcks.

Duo Dialog - Jakob Högström, Dan Larsson, Magnus Grönlund.

Trollflöjten - Digitalföreställning

Voces Nordicae - dir. Lone Larsen

Duo Carr Quennerstedt - Elna Carr, Håkan Quennerstedt

Puccinis "La Bohéme" - Opera Vox

Puccinis "La Bohéme" - Opera Vox

"Från Händel till Villa-Lobos" U. Karlsson, K. Larsson, P. D, G. Albeman.

The Phantom of The Opera - Digitalföreställning

Slagverk i fokus - Rhythm Art Duo - Daniel Berg, Fredrik Duvling

Slagverk i fokus - Rhythm Art Duo - Daniel Berg, Fredrik Duvling

"Le Corsaire" - Digital premier

Mästare tolkar Mästare - Mats Rondin, Hans Pålsson

"Inspiración Latina" - Helge Antoni

 

"Egna och andras visor" - M. Andersdotter, S. Nordgaard, S. Söderqvist

"Jussi Björling - program Made in Sweden" - Mats Carlsson, Johan Ullén

Duo Jonshult - Thomas Jonshult och Anna Jonshult

Opera Vox

Trio Poseidon - Sara Trobäck Hesselink, ClaesGunnarsson, Per Lundberg

Ensemble Zephyr - Kristine West, Emelie Hasselgren, Jonas Nordberg

Peter Jablonski

Carl Petersson

 

Berga Blåskvintett - Carina N. Carin Humble P. Jonas E. Martina S. Peter D.

Nordic art trio - Ha-Young Sul, Pernilla Ingvarsdotter, Marit Sjödin.

Wirénkvartetten - Roger Olsson, Hans Elvkull, Linn Elvkull, Hanna Thorell

Själfull samklang - Anders Paulsson, Svante Henrysson.

Lördagsmusik - Marie Skönblom, Sara Fridholm.

Dopplertrion - Susanne Hörberg, Erik Frieberg, Stefan Lindgren.

Sirena - Pia Loman, Marit E. Bock, Pia B. Jensen, Karina H. Agerbo.

Mariabilder Helena Ek, Anna Westberg, Johannes Landgren

 

Urban Johansson

Lendvai string trio. Nadia Wijzenbeek, Ylvali Zilliacus, Marie Macleod

Två världar - ett möte. Kjell Fagéus, Adam Forkelid

Trio Artis - Joel Nyman, Frida Bromander, Magnus Fryklund

PercaDu - Tomer Yariv, Adi Morag

Linnékvintetten - Fagerström, Hägglöf, Stevensson, Lagerstedt, Fakir

Andersson Bengt

 

Taranto A. Ollén B. Åberg S.

Mats Bergström

Nordiska Kammarensemblen Sundsvall

Albeman G. Sonefors E. Nyman E. Degerfeldt P.

Rosengren H. Chiara String Quartet

Tro Stravaganti - Petrini A. Lindström J. Eketorp T.

 

Kallhed J. Backlund A-M. Nilsson T.

Boekhoorn O. Berix I. Hekkema R. Althuis J. Wesly A.

Hedlund Hanna, Sandv. Big Band, Forsb.kammarkör

Jacob Koranyi, Peter Friis Johansson

Weberkvartetten

Peter Jablonski

 

Anders Börjesson

Gävle symf., Mikael Samuelsson

Christina Högman, Mats Jonsson (Schumann)

Wihan stråkkvartett, Herak romska ens

Gariells och Sofia Lockwall (Ulla Billquist)

Mikael Samuelsson, Mats Bergström

Uppsala Kammarsolister, Ulrika Knutsson

Anders Kilström

 

Nötknäpparen

Markus Leoson

Trilogy is back

CH Fernandi, Olga Lobas

Turandot, Bolsjojteatern

Peter Jablonski, Gävle Symf.

Hoffmans Äventyr, Opera Vox

Don Giovanni

Ålands Kammarkör, GE-klaven, Monica Andersdotter

Martin Fröst

 

Georgiska stråkkvartetten

Altenberg Trio

H Meyer-Ravenstein, Elisab Boström, Peter Jankert, Bo Jonzon

Eugen Onegin, Tallinnoperan

CH Fernandi, Olga Lobas

Wieska och Hubert Szymczymski

De tre koloraturerna

Per Tengstrand

 

Emilie Gemzell, Marie Andersson, Gösta Nylund

Leonid Gorakhov, Niclas Sivelöv

Dorota Zarowiecka

Aida

Olle Persson, Lena Willemark, Mats Bergström, Mats Olofsson

Skampakvartetten + måltid Woxna Herrgård

Rolling Phones, Mika Takehara

 

Gunilla von Bahr

Linnékvartetten, Ib Lantzky-Otto

Klara Hellgren, Téres Lööf

Magnus Irwing-Båge, Stina Ekblad

Rigoletto

Per Thunarf

Carmen (Ainola mm) i samarb m Pens-univ.

Amelie Fleetwood, Per Skareng

I Jenny Linds fotspår, Elin Carlsson, Ivetta Irkha

Monica och Carl-Axel Dominique

 

Johan Ullén, (ers. Stefan Lindgren)

Villancico

Peter och Patric Jablonski

La Traviata, Tallinnoperan

Kalenda Maya, medeltidsdagar Svaben (i samb m resa till Dalh.)

Trollflöjten, besök på Nalen, visn operan

Niclas Sivelöv

Annika Skoglund, Mona Sandström, Sundsvalls Blåsarkvintett

 

Anner Bijlsma spelar Bach

Brahms-kväll

Lasse Lindgren Quartet, Forsbacka Kammarkör

Turandot, Tallinnoperan

Jenny Eklund, Anna Hyllman, Isabel Blommé

Mats Rondin, Per Skareng

OD, Eric Ericsson

Hudik Storband, Märit Bergvall

 

Harjukvartetten (äv workshop + 2 skolkonserter

Niclas Rådström, Per Lundberg

David Hansson, gitarr, Daniel Berg, marimba

Figaros bröll., Folkoperan

Nabucco

Joachim Svenheden, Mats Bergström

Sören Hermansson, Erica Goodman

Mattias Wager

Marie Bergman, Anders Bergman

Gävle symf. Loa Falkman (ers Håkan Hagegård)

 

Tirana´s Young Virtuosos

Rondellus, Estland

Olle Persson, B-Å Lundin, Bernt Lysell, Mats Rondin

Maja Landin, Joel Sahlin, Mattias Grönroos

Joachim Svenheden, Mats Bergström

Norrlåtar och pitepalt

The Tallinn Baroque

Per Tengstrand

Romeo och Julia-kören

 

Anna Norberg, Anders Kihlström

Marianne Häggander, Kjell Fagéus, Love Derwinger

Joachim Svenheden, Per Andersberg

Chanticleer

Jonas Bylund, Anders Kihlström

Georgiska stråkkvartetten

Thomas Persson

 

Celia Linde

Thorleif Thedéen, Staffan Scheja

William Lind in Memoriam

Geir Draugsvoll

Mattias Wager

Kammarmusikmakarna Jagren

Persson Olle, Bergström gitarr

Laurin, Lindberg

The Real Group

 

Skareng, Per

Ando Drom - Zigensk musik

Achatz - Nagai / 2 flyglar

Don Giovanni, operabolaget

Trollflöjten, operabolaget

Odenkvartetten

Antoni Helge

The Real Group-konserten inställdes pga förkylningar

Camerata Roman, Helmersson

Lind, William, Serning

 

London Brass Virtuosi

Zetterqvist-kvartetten

Progetto Avanti

Påhlson Hans

Vertavo

Gordon Hunt, Mats Widlund

 

SAPMI - Pirak, Lundmark

Ars Nova

TBLISI - Georgien

Fam. Stripple, Roos, Asp-

Fam Stripple, Roos, Hälld

Gävle Symfoniorkester m fl.

Dimitri Askenazy m fl.

Peter Jablonskij m fl.

Operahögskolan La Bohéme

Wiener Sängerknaben

Camerata Roman

Tale-kvartetten

 

Lamentabile Consort

Bayan - Prof Chernichka

European Arts Ensemble

Tallari

Påhlson Hans, Werup Jaques

Bröderna Jablonskij

Bröderna Ashkenazy

Widlund, Rondin Br Jablonskij

Gävle symfoniorkester Hoel, Lena Samuelsson, Mikael

Andrén, Wassenius, Irwing

Peter Jablonski

AM Thiel, Bengt Almfjord

Änkan från Efesos, Anna Jonsson, Märit Bergvall

Thomas Persson, Petra Hallberg

Kamu, Scheja, Lysell, Lin

Rolling Phones

Pilotti, Mårtensson, Lann

Almgren, Thedéen, Bojsten

Radiokören, Hallberg Sjöquist

 

Hommage till Cornelis Sar

I Quarttro Temperamenti

Willemar, Domin., Möller

Widlund Mats

Sithar

Salomon String Quartet

Mälarkvintetten

Stockholms Kammarbrass

The Real Group

Blöndahl-B. Kavtaradze N

 

Södra Bergens Balalajkor

Lindberg Chr, Pöntinen Ro

Bengt Hallberg

Omnibus Kammarblåsare

Fresk-kvartetten

Köpenh: K-trio/Carrn

Stefan Therstam

Per Thunarf, Gunnar Crantz

Per Skaräng

Wiener Walzermädchen

Italienskan Rossini

Jonsson BengtEmil mf

Scoltz-Persson

Dag Achatz

Rusitji

Octavox

 

GUSH

Riedel, Nilsson, Jan

Ryysä Eva, Holm Göran

Omnibus Kammarblåsar

Scholtz-Persson, dbl

The Real Group

Dolezalkvartetten

Thiel, Erasmie

Carron, Skareng

 

Antoni, Helge

Lewin, Jutter-, Wikl

Kalenda Maya

 

Par Bricole, Sthlm

Gospelkör, Philadelphia

Greta Eriksson

Kroumata

H Lindström Thedéen

H Lindström Thedéen